Daniel 14 czerwca 2022

Premier, prezydent, władca i dyktator, z którym nie można polemizować. Trzeba się zgadzać i przymykać oko na niebezpieczne i krwawe wybryki. Tak funkcjonowała Rosja przez wiele lat rządów Putina. Próby zrozumienia tego, czym kieruje się Władimir Putin mogą spełznąć na niczym, aczkolwiek dokonywanie dogłębnych analiz nie ustaje. Bieżące wydarzenia sprawiają, że cały świat z trwogą kieruje wzrok na Kreml, zastanawiając się, co takiego jeszcze wymyśli jeden wpływowy człowiek i jakie mogą być tego konsekwencja dla całego świata. Doskonała książka Krystyny Kurczab-Redlich “Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” to pasjonująca historia człowieka, który swoje aspiracje realizował w myśl zatrważającej reguły “po trupach do celu”. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Świadectwo korespondentki

Krystyna Kurczab-Redlich to dziennikarka w pełnym znaczeniu tego słowa. Doskonale zorientowana, rzeczowa, rzetelna i niezwykle przenikliwa. Przez wiele lat pracowała jako korespondentka w Rosji, przyglądając się z bliska realiom kraju, którzy jest zarządzany przez człowieka ogarniętego megalomanią i potrzebą przywrócenia Rosji dawnych granic. Przyglądała się rządom człowieka, który sukcesywnie pozbywał się wrogów z opozycji i stopniowo przeobrażał się w bestię siejącą prawdziwy strach w swoim najbliższym otoczeniu. Autorka bezwzględnie obnaża oblicze Putina, który nie cofnie się przed niczym, gdy w grę wchodzi władza i pieniądze.

Historia Wowy

W swojej książce Krystyna Kurczab-Redlich pozwala czytelnikowi poznać Putina z lat młodzieńczych. Doskonale kreśli środowisko, w jakim dorastał i pozwala dosłownie zanurzyć się w szarej rzeczywistości ówczesnej Rosji. Autorka opisuje szczegółowo historię dostania się do KGB i w sposób niezwykle rzetelny opisuje zdarzenia poprzedzające ataki terrorystyczne, które w rękach Putina były wyłącznie narzędziem do osiągnięcia konkretnego celu. To książka, po którą warto sięgnąć właśnie teraz, kiedy sytuacja spokoju na świecie znowu zależy od jednego człowieka. Dziennikarka umożliwia nam poznanie Putina, kreśli zadziwiająco trafny portret psychologiczny i odważnie opisuje zbrodnie władcy, który bez skrupułów pozbywa się swoich wrogów.