Daniel 14 czerwca 2022

Władimir Władimirowicz Putin jest jednym z najpotężniejszych polityków XXI, o którym wiadomo zadziwiająco mało. WoWa, Wołodia, Władimir. tajemnice rosji putina (spraWdź cenę i zamóW!)” autorstwa Krystyny Kurczab-Redlich to efekt pracy wieloletniej korespondentki z Rosji, która uchodzi już za ekspertkę w tym zakresie. Rozmowy z ludźmi z otoczenia Putina, a także szczegółowe badania pozwoliły jej na napisanie zdumiewająco odkrywczej biografii współczesnego cara.

Jak Putin doszedł do władzy?

W książce czytelnicy mają okazję poznać kulisy pracy Władimira Putina w rosyjskich służbach specjalnych. Sumienne podejście do własnych obowiązków i koneksje doprowadziły do tego, że w latach dziewięćdziesiątych został szefem FSB. Jednak kiedy w 1999 roku Borys Jelcyn zrezygnował z prezydentury, wyznaczając na swojego następcę Putina, mało kto w Rosji cokolwiek o nim wiedział. Powiązania ze służbami specjalnymi miały na zawsze ukształtować jego metody polityczne, podobnie jak przestępcze procedery, a trzeba podkreślić, że Putin był zawsze dumny ze swojego chuligańskiego rodowodu. Miał być nijakim prezydentem, którym łatwo będzie manipulować, ale szybko dowiódł, że ma własne plany związane z krajem.

Przestępstwa Putina

Krystyna Kurczab-Redlich dowodzi w swojej książce, że Putin bardzo szybko zaczął naginać prawo tak, aby się wzbogacić, usuwać politycznych przeciwników, a także wywoływać “opłacalne” dla Rosjan wojny. Czytelnicy znajdą więc w książce opowieści o korupcji i łapówkach, przyjaźniach z oligarchami, a także zamachach terrorystycznych, które stały się pretekstem do wypowiedzenia wojny Czeczeńcom. Nie brakuje tutaj również szczegółów dotyczących najgłośniejszych morderstw politycznych, których ofiarami padali niezależni dziennikarze, byli agenci FSB, oligarchowie czy też członkowie opozycji. Warto podkreślić, że Borys Niemcow został zastrzelony w centrum Moskwy pod samym Kremlem, zaś Annę Politkowską zastrzelono na klatce schodowej jej domu w dniu rodzin Władimira Putina. Znajomość politycznej drogi Putina daje dzisiejszym czytelnikom szansę na zrozumienie, jak doszło do wojny rosyjsko-ukraińskiej, której skutki odczuwa dziś niemal cały świat.